Autostopas, tranzavimas, tranzas, kai kur net „balsavimas“. Smagu? Įdomu? Pigu? Nenuspėjama? Nepatogu? Nesaugu? Pavojinga? Kiekvienas yra savęs paklausęs — tranzuoti ar ne? Jūs savo nuomonę šiuo klausimu galėjote išsakyti mūsų apklausoje.
Pasirodo, ne vieną kartą autostopu keliavę yra 32,26% Biliūnkės lankytojų, 12,9 % „balsavo“, nes nebuvo kitos išeities, o 54,84% apklausos dalyvių yra prieš tokį keliavimo būdą. Iš viso apklausoje dalyvavo 93 žmonės.
Tokie rezultatai bruzdesį sukėlė ir tarp Didžiojo parlamento narių, taigi gimnazistai nusprendė šia tema suorganizuoti diskusiją. Ji įvyko antradienį. Po pamokų į aktų salę užkopti nepatingėjo tik saujelė 8-IV klasių mokinių, mokytojos Jolita Abraškevičienė, Almyra Sabaliauskaitė, Jūratė Musteikienė, pradinių klasių mokytoja Asta Grinienė, direktorės pavaduotoja Genovaitė Zabolevičienė, policijos pareigūnė Lina Strazdienė bei svečiai iš Vilniaus — po visą Europą, net iki Gruzijos nutranzavę Crazy Ideas projekto atstovai Mindaugas ir Simona.
Vieni diskusijos dalyviai įžvelgė daugiau teigiamų tranzo pusių. Pasak jų, tai labai pigus keliavimo būdas, kai gali pamatyti tai, ko negalėtum su jokia kelionių agentūra, kai susipažįsti su daugybe skirtingų žmonių, keliauji visiškai savarankiškai, „patupdai“ save į netradicines situacijas, kuomet rūpiniesi ne namų darbais ar kitu kasdieniniu reikalu, o bandai prasimanyti maisto, susirasti vietą nakvynei, vietą nusiprausti. Vilnietis Mindaugas pabrėžė, jog tranzavimas — būdas pažinti kitas kultūras ir užsieniečius, bet tuomet prabilo ir kitokią nuomonę turinti diskusijos dalyvių pusė.
Juk daug pamatyti ir draugų svetur jaunas žmogus įsigyti gali kur kas saugesniais, patogesniais ir tėvams mielesniais būdais. Europos sąjungos finansuojami mainų projektai, savanorystė... Šiai minčiai pritarė ir policijos pareigūnė Lina Strazdienė. Ji, kaip suaugęs žmogus, mama, niekada savo dukros neišleistų tranzuoti. Net nekalbant apie keliones po Europą, kai merginos savaitę išbūna nesipraususios, „balsuotojams“ autostradose tenka pralaukti ne vieną valandą, reiktų susimąstyti apie saugumą keliaujant autostopu Lietuvoje. Vos prieš keletą metų čia pat siautėjo serijinis žudikas, atėmęs keleto merginų gyvybes, kiek anksčiau Anykščių rajone įvyko dar vienas siaubingas įvykis, kiek dar išprievartavimų, psichinių, fizinių sužalojimų, apie kuriuos neišgirstame ir kurie dažnai paliečia ne tik merginas. Be to nepamirškim, jog atsitikus nelaimei — avarijai, žmogus, savo noru sėdęs į kito mašiną, turi kur kas mažiau teisių. Čia tiktų L. Strazdienės žodžiai: „Kas saugosi, tam ir Dievas padeda.“ Kas nesisaugo...
Daug įvairių minčių, daug nuomonių. Baigiantis diskusijai priėjome prie bendrų išvadų, jog merginai saugiau keliauti būtų su vaikinu, prieš sėdant į kiekvieną automobilį pirmiau reiktų gerai pagalvoti, pasižiūrėti, kas keliauja kartu su vairuotoju, taip bandant įvertinti situaciją, taip pat kiekvienas protingas tranzuotojas turėtų nepamiršti pinigėlių viešojo transporto bilietui, juk pasitaiko dienų, kai mašinos tiesiog nestoja. Dalis žmonių autostopu yra keliavę, nes tvirtina, jog kitos išeities nebuvo, tačiau, mano nuomone, saugią protingą išeitį galime rasti visada. Ši, tikriausiai pirmoji, kelionių autostopu diskusija gimnazijoje praėjo labai įdomiai. Tokių pokalbių mums reikia daugiau. O pabaigai... Tai tranzuosi ar ne?
Straipsnis: Martyna
Foto: Lidija