Saulėtas ir šiltas ketvirtadienio rytas. Visi skuba į mokyklą, tik mes keli su didžiausiais kelioniniais krepšiais lūkuriuojame prie bibliotekos, laukdami autobuso. Juokaujame, kad nors ir išvažiuojame neilgam, bet krepšiai tokio dydžio lyg keliautume per Europą. Mokytojai mums duoda paskutinius patarimus ir linki sėkmės. Mūsų tikslas – Marijampolė, ir joje vykstanti respublikinė geografijos olimpiada. Šiais metais, dėl pasikeitusios tvarkos, iš Anykščių rajono į šią olimpiadą pateko tikrai daug žmonių – net šeši, palyginus su dalyvaujančių mokinių skaičiumi atvykusių iš kitų Lietuvos didžiųjų miestų. Tai mus tarsi įpareigojo pasitempti ir pasirodyti kuo geriausiai. Anykščius atstovavo keturi mokiniai iš Anykščiai Jono Biliūno gimnazijos – aš (Inga Juodelytė), Jonas Deveikis, Arijus Kulikauskas, Saulius Jaruševičius ir du mokiniai iš Antano Vienuolio gimnazijos – Rokas Baukys ir Povilas Černiauskas.
Kelias iki Marijampolės neprailgo, bet buvo labai karšta. Paskutinį kartą norėjome perversti vadovėlius ir atlasus, uždavinėjome klausimus mus lydinčiai mokytojai Irenai Tutkuvienei. Olimpiada vyko Marijampolės Sūduvos gimnazijoje, kuri mus sutiko išties svetingai. Kartais mūsų ausis linksmai pakutendavo neįprasta marijampoliečių tarmė. Po pietų ir atidarymo, mūsų laukė teorinės ir vaizdinės užduotys. Atidaryme vienas iš olimpiados rengėjų, Lietuvos geografijos mokytojų asociacijos prezidentas, Rytas Šalna užsiminė, kad užduotys laukia sunkios, kuo netrukome įsitikinti vėliau. Iš tikrųjų buvo nelengva, be to trukdė susikaupti tvankus oras. Atlikus užduotis mūsų laukė vakarienė bei ansamblio „Klevelis“ rengiama vakaronė, kur marijampoliečiai pristatė savo krašto dainas ir šokius, į kuriuos įtraukė ir olimpiados dalyvius. Ne vienas iš salės išėjo suplukęs ir sušilęs, „pašokdintas“ marijampoliečių. Pirmoji diena pralėkė greit.
Antrąją dieną turėjome atlikti geografinio tako ir internetinio testo užduotis. Pasitvirtino mūsų spėjimai dėl geografinio tako – jis vyko Pešešupio parke, kuriame dieną prieš tai pasivaikščiojome ir stengiamės aptarti aplinką. Geografinio tako užduotis truko net kelias valandas, ten atlikome įvairias praktines užduotis : matavome upės tėkmės greitį, medžio aukštį, turėjome orientuotis kompasu, atlikti užduotis meteorologinėje stotelėje, aprašyti, nagrinėti bei pateikti įvairius sprendimo būdus geografinio tako teritorijoje vykstantiems gamtiniams ir sociokultūriniams reiškiniams. Užduotys čia buvo kiek lengvesnės. Po internetinio testo atsipūtėme – olimpiada kaip ir baigta, belieka džiaugtis laisvu laiku Marijampolėje : ėjome į ekskursiją, vakare vyko diskoteka. Susipažinome su įvairias žmonėmis, tiek iš Marijampolės, tiek iš kitų miestų.
Paskutinę, trečiąją dieną, jautėmės gana pavargę. Laukėme kelionės namo bei rezultatų paskelbimo. Prasidėjo olimpiados uždarymas, mums vėl šoko ir dainavo gimnazijos mokiniai. Iš lėto, atėjo svarbiausia akimirka – rezultatų paskelbimas. Ir visiškai netikėtai, išgirdome savo gimnazijos vardą – patį pirmąjį apdovanojimą, bronzos medalį gavo Arijus Kulikauskas. Abiturientas neslėpė džiaugsmo, juk pirmą kartą per ketverius metus, iškovojo prizinę vietą. Iškovotas medalis ir Ryto Šalnos patvirtinimas mokytojai, jog mūsų komanda pateisino visus lūkesčius tikriausia yra didžiausia ir geriausia padėka geografijos mokytojoms, ruošusioms mus šiai olimpiadai.
Ateityje lauksime tokių pat, ir dar didesnių pasiekimų geografijos srityje. Prisiminkime, kad geografija nėra tik žirnių bėrimas į sieną vardinant valstybes ir jų sostines, bet šiuolaikiniame pasaulyje, kada visos žemės jau tikėtinai atrastos, geografija iškyla kaip multidisciplininis ir pilnas įvairiausių kontekstų mokslas. Beveik kiekvieną dieną girdime ir patys teigiame, kad gyvename globaliame pasaulyje. Bet ar taip iš tiesų yra galime atsakyti tik mes patys domėdamiesi ir gilindamiesi į mus supančia aplinką, o tai padeda būtent geografija.